تعیین دقیق قبله در سال ۹۱

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: یكشنبه ۲۵ تیر بار دیگر فرصت دارید از دانش ستاره شناسی برای امری دینی و اجتماعی بهره ببرید.
به گزارش مشرق، مهندس 'مسعود عتیقی' روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: برای مسلمانان جهت دقیق قبله به ویژه در مساجد و نمازخانه ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

عتیقی ادامه داد: ساعت ۵۷: ۱۳ دقیقه ظهر یكشنبه ۲۵ تیر لحظه اذان ظهر در مكه مكرمه است و خورشید دقیقاً عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی كه خانه خدا سایه نخواهد داشت.

وی افزود: اگر در این لحظه در هركجای زمین كه خورشید در آسمان است به سمت خورشید بایستید دقیقاً به سمت قبله هستید.

وی خاطر نشان كرد: برای این منظور كافی است یك شاقول را به زمین عمود كنید و امتداد سایه به سمت خورشید را علامتگذاری نمایید و سمت دقیق قبله در مكان مورد نظر شما تعیین می شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران هشدار داد: مراقب باشید كه هرگز به خورشید مستقیم نگاه نكنید.

عتیقی اشاره كرد: دو بار در سال یكی هفت خرداد و دیگری ۲۵ تیر، هنگامی كه خورشید به میل ۵/ ۲۳ درجه در اول تابستان می رود و باز به سمت استوای آسمان باز می گردد، میل خورشید ۲۱ درجه و ۲۵ دقیقه كمان (قوس) و منطبق با عرض جغرافیایی خانه كعبه و یا همان بیت العتیق است و از طریق محاسبه مكان خورشید و زمان ظهر مكه كه خورشید به نصف النهار محلی ناظر و در خانه خدا به سمت الراس می رسد می توان جهت دقیق قبله را مشخص نمود.

وی افزود: در روزهای قبل و بعد از این تاریخ نیز این دقت پایین تر آمده ولی باز هم بر اساس پژوهشهای صورت گرفته از سوی اعضای انجمن نجوم آماتوری ایران می توان با تقریب خوبی جهت قبله را تعیین نمود.

نوشته شده توسط Amir Hadadpour در پنجشنبه بیست و دوم تیر 1391 ساعت 1:55 | لینک ثابت |

نحوه تشخیص صحیح جهت قبله:

جهت‌يابي قبله از جمله مهمترين فعاليت‌هاي منجمان مسلمان در طول تاريخ بوده است. هفتم خرداد ماه و بيست و پنجم تيرماه بهترين زمان‌ها براي يافتن جهت دقيق قبله با استفاده از تابش خورشيد است.

در اين دو روز خورشيد در ساعتي خاص (ظهر شرعي) به سمت الراس خانه كعبه در مكه معظمه مي‌رسد که علاقمندان مي توانند با قرار دادن شاخصي در زمين و با امتداد خلاف جهت سايه، براي شناخت جهت صحيح قبله اقدام كنند.

به دليل انحراف 23.5 درجه‌اي زمين در فضا، تابش خورشيد در طول سال از عرض جغرافيايي 23.5 درجه جنوبي به صورت عمود تابش مي‌کند و به همين شکل تا 23.5 درجه‌ عرض شمالي پيش مي‌رود و دوباره اين تابش عمود به سمت مدار جنوبي باز مي‌گردد. در اين مسير رفت و برگشت، تابش خورشيد دو بار  در دو روز 7 خرداد و 25 تير ماه - در هنگام ظهر شرعي بر شهر مکه عمود مي‌شود. در اين زمان خورشيد بر عرض‌هاي ديگر از جمله عرض جغرافيايي کشور ايران مايل‌تر مي‌تابد. بنابراين مثلا در هنگام ظهر شرعي به وقت مکه به دليل تابش عمود خورشيد، اجسام هيچ سايه‌اي در اين شهر نمي‌سازند، اما در ايران اجسام داراي سايه خواهند بود.

اگر در زمان ياد شده يعني روز هفتم خرداد ماه به هنگام ظهر شرعي شهر مکه - حدود ساعت 13 و 48 دقيقه به وقت ايران - ميله يا تکه چوب صافي را به طور کاملا عمود در زمين فرو کنيم، خواهيم ديد که سايه‌اي بر روي زمين ايجاد مي‌کند که هم راستا ولي خلاف جهت شهر مکه است به دليل اين‌که خورشيد از سمت شهر مکه مي‌تابد.

پس اگر در راستاي سايه و رو به سوي خورشيد يعني در خلاف جهت سايه بايستيم، دقيقا در جهت قبله ايستاده‌ايم چون در آن زمان خورشيد دقيقا بر فراز شهر مکه به صورت کاملا عمود قرار گرفته است.

 در واقع مي‌توان گفت عمود شدن تابش خورشيد بر شهر مکه بهترين فرصت براي تعيين جهت قبله در شهرهاي مختلف کشورمان است.

منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران - اصفهان

نوشته شده توسط Amir Hadadpour در شنبه هفتم خرداد 1390 ساعت 10:41 | لینک ثابت |